June 26 2025 16:08:10
Oversigt
Cycling Career hold
ICCU Ranglisten
Sæson 52 - Til og med:
Senior: Eschborn-Frankfurt
U23: U23 Flandern Rundt

Top 5 ryttere
795 p - Väinö Makela
621 p - Atze de Vaan
575 p - Pavel Kovalenko
567 p - Vladibro Kongstenski II
539 p - Eden Huybrechts

Top 5 Hold
2691 p - AB InBev - Bettini
2592 p - Daimler-Brabus
2478 p - Santander - Massi
2052 p - Team Peugeot
1980 p - Team Faema

Top 5 Nationer
2086 p - Belgien
1878 p - Storbritannien
1784 p - Italien
1606 p - Holland
1270 p - Spanien

Top 5 Sejre
Väinö Makela ( 23 )
Hugo Mather ( 12 )
Diego De Rosa ( 8 )
Pavel Kovalenko ( 7 )
Atze de Vaan ( 6 )

U23 - Top 5 Ryttere
60 p - Maxime von Buchwald
55 p - Lars Jensen
50 p - Maxence Duchamp
45 p - Jan Knoppel
40 p - Barella Baggio Belmonte

U23 - Top 5 Sejre
Maxime von Buchwald ( 1 )
Maxence Duchamp ( 1 )
Jan Knoppel ( 0 )
Lars Jensen ( 0 )
Barella Baggio Belmonte ( 0 )

Hele ranglisten
Hele U23 ranglisten
Vindere gennem tiden
Ryttere gennem tiden
Log ind
Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke registreret bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.
ICCU Touren - Sæson 52
Fed skrift = resultater s.52
Alm. skrift = resultater s.51

Santos Tour Down Under
Vuelta a San Juan
Cadel Evans Road Race
Vuelta a Andalucia
UAE Tour
Omloop Het Nieuwsblad
Royal Bernard Drome
Kuurne-Bruxelles-Kuurne
Le Tour de Langkawi
Le Samyn
Trofeo Laigueglia
Strade Bianche
Paris - Nice
Tirreno - Adriatico
Ronde van Drenthe
Nokere Koerse
GP de Denain
Milano - Sanremo
Katalonien Rundt
OxyClean Brugge-De Panne
E3 Saxo Bank Classic
Gent-Wevelgem
Dwars Door Vlaanderen
Flandern Rundt
GP Miguel Indurain
Baskerlandet Rundt
Klasika Primavera
Paris - Roubaix
Brabantse Pijl
Amstel Gold Race
Tour of the Alps
La Flèche Wallone
Liège - Bastogne - Liège
Romandiet Rundt
Eschborn-Frankfurt
4 Jours de Dunkerque
Giro d'Italia
Volta ao Algarve
Tour of Turkey
Tro-Bro Léon
Elfstedenronde
Critérium du Dauphiné
Tour de Suisse
Mont Ventoux Challenge
Tour of Slovenia
Rund um Köln
Mercan'Tour Classic
Baloise Belgium Tour
Tour de France
Østrig Rundt
Tour of Norway
Slag om Norg
Grand Prix Cerami
Benelux Tour
PostNord Danmark Rundt
Clásica San Sebastián
OL ITT (S.53)
OL TTT (S.53)
OL RR (S.53)
Tour de Pologne
Schaal Sels Merksem
Bretagne Classic Ouest
EuroEyes Hamburg
Vuelta a España
CRO Race
Antwerp Port Epic
GP Cycliste de Québec
GP Cycliste de Montreal
Skoda-Tour de Luxembourg
Primus Classic
VM TTT
VM ITT
VM RR
Giro dell'Emilia
Sparkassen Münsterland
Tre Valli Varesine
Milano Torino
Tour of Taihu Lake
Gran Premio Piemonte
Il Lombardia
Paris - Tours
Chrono des Nations

U23 Milano-Sanremo
U23 Ronde van Vlaanderen
U23 Paris-Roubaix
U23 Liège-Bastogne-Liège
U23 Giro di Lombardia
U23 Benelux Tour
U23 Mini GT
U23 OL ITT (S.53)
U23 OL RR (S.53)
U23 VM ITT
U23 VM RR

Se alle resultaterne
Se alle løbsprofiler
Se kategorier/pointsystem
Replikboks
Du skal være logget ind for at skrive en replik.

Nathan Morse
26-06-2025 08:14
Opdatering. Spillet bliver til noget, vi starter op søndag aften / mandag morgen. Der er stadig plads til en lille håndfuld Smile

Nathan Morse
24-06-2025 16:34
For dem der ikke har spottet det, så står jeg foran at skulle lave et lille spil, ikke mafia, men noget andet social deduction Smile mangler 1 før det kan gennemføres med der er plads til 7-8 mere hvis d

Jens Uhle-Mann
16-06-2025 21:03
Monumenterne er klar til at blive kørt, men løbskørerne skal lige have promillen under 8 før de kan køres med rolig hånd. (De er på vej!)

Maxence Duchamp
16-06-2025 21:00
Nogen update på u/23 løb?

Balslev
14-06-2025 17:37
Done

Pavel Kovalenko
14-06-2025 17:01
En der kan slette det ene af dobbelt posts i flere ryttere?

Amaury Monnaire
14-06-2025 13:56
Udtryk for km/t

Balslev
12-06-2025 22:09
Det er vindstyrken som oplyses om. Jo højere tal, jo stærkere vind er man udsat for.

Monte Zuma
12-06-2025 22:07
Nok lidt sent i min cc karriere at spørge. Men hvad betyder vind 1, 2, 3 i tt?

Patmac
11-06-2025 13:04
Ja det er der. Det har jeg. Er ved at rense ud.

Velkommen
I Cycling Career er du selv rytteren.
Du skal træne ham, forhandle kontrakt med et prohold og køre resultater hjem sammen med holdet.
- Træn din rytter ved at give din rytter bedre evner i vigtige egenskaber.
- Se din rytter blive bedre og bedre sæson efter sæson.
- Vind Tour de France eller er du den nye Peter Sagan, Philippe Gilbert, Mark Cavendish eller måske Jens Voigt?

Alt er muligt i Cycling Career!

Sådan kommer du i gang
1 - Opret dig som bruger, vælg fornavnet og efternavnet på din rytter som brugernavn.
2 - Klik på Opret rytter her linket øverst på siden for at få en forklaring.

Hjælp
Efter oprettelse af bruger kan du stille spørgsmål i Hjælpetråden hvis du er i tvivl ved at klikke på linket Hjælp øverst på siden.

Velkommen til Cycling Career!
Se indlæg
 Udskriv debat
Åbent spørgsmål til CC-Forbundet
Hawk Youngblood
Kære Forbund.

Jeg er blevet informeret lidt om Luxair-holdet. Bl.a. er jeg blevet informeret om at holdet består ud over eks. mig, af hjælperyttere (Botter). Jeg skal have wild-card for dvs. løb.

- Kan jeg selv vælge mit formprogram.

- Kan jeg gøre noget for i hvertfald at få Wild-cards fra de 3. Grand Tours... + andre aktuelle løb hvor det er realistisk at vinde?

For at kunne lægge formprogram, vil det være vigtigt at kende mit løbs-program.

- Koster det noget at deltage i løb jeg får wildcards til? og betaler holdet eller jeg for det... Dertil har jeg hørt at man kan vinde præmiepenge, går de til mig eller holdet?

- Er der 14 hjælperyttere på holdet?

- Har jeg indflydelse på antal, af forskellige ryttertyper der er på holdet. Der vil være rytter-typer jeg ikke får brug for som hjælpere.

Jeg ved ikke om jeg har glemt nogen spørgsmål, men hvis der er andre ting jeg skal vide, så hold jer (CC-forbund) endelig ikke tilbage.

Mvh.
Hawk Youngblood
H. Youngblood 34 år
Canadisk Etaperytter

Sejre Ialt :
Etapeløb . . . . . . . : 6
Etaper. . . . . . . . . : 20
Endagsløb . . . . . . : 0
Ungdoms-Trøjer . . : 5
Bjergtrøjer . . . . . .: 1
Pointtrøjer . . . . . . : 1

Historik over top 3. placeringer, kan ses i min profil.


. . . . . . S44 <> S45 <> S46 <> S47
Giro . : . 2 . <> . 1 . <> . 2 . <> . 3
TDF . .: . 4 . <> . 2 . <> . 1 . <> . 1
Vuelta : .2 . <> . 4 . <> . 3

Snit : . . 2,7 .<> 2,3 .<> . 2
 
Emil Hansen
Læste lige din seneste opdatering til medierne, og tænkte hvor ærgerligt det ville være hvis feltet mistede en rytter af din kvalitet.

Nu er jeg kun medlem/rytter i forbundet og ikke en del af staben/beslutningstagerne, men vil alligevel komme med mit besyv. Forhåbentlig finder du et hold på protouren, så det slet ikke bliver aktuelt.

- Kan jeg selv vælge mit formprogram
Jeg kan ikke forestille mig andet.

- Kan jeg gøre noget for i hvertfald at få Wild-cards fra de 3. Grand Tours... + andre aktuelle løb hvor det er realistisk at vinde?
Hvis Luxair får kontrakt med en rytter af din kaliber, så kan holdet vel få wildcard til de løb du ønsker at stille op i. Måske kan holdet endda stille op til alle løbene på ICCU-kalenderen, hvis der kommer nogle flere ryttere på fuldtidskontrakt.

- Koster det noget at deltage i løb jeg får wildcards til? og betaler holdet eller jeg for det... Dertil har jeg hørt at man kan vinde præmiepenge, går de til mig eller holdet?
Mon ikke holdet betaler løbsgebyret? Til gengæld scorer de nok også eventuelle præmiepenge. Lønnen er nok ikke så attraktiv, når man går et niveau ned, men mon ikke der kan hentes en grundløn som minimum (off-CC: mit forslag)?

- Er der 14 hjælperyttere på holdet?
Vil tro at der er omkring 14 ryttere på holdet. De kører jo mange løb i forvejen.

- Har jeg indflydelse på antal, af forskellige ryttertyper der er på holdet. Der vil være rytter-typer jeg ikke får brug for som hjælpere.
Det plejer at være manageren der sætter holdet. Hvis du tiltræder kan jeg dog forestille mig, at holdet mere eller mindre bliver bygget op omkring dig.


Har forsøgt at blive in character, selvom jeg er lidt i tvivl om det er en on eller off-CC tråd Smile
 
Kai Noble
Jeg tillader mig at svare OFF CC, da jeg vil mene det er det spørgsmålstråden er blevet til. Mht. LuxAir, så er det ved at være mange år siden. Der var engang hvor LuxAir kunne få en træner efter auktionen, og jeg mener også ideen engang var at inaktive ryttere uden kontrakt kom derover for en stund.

Der var så en manager -- Benoit Schiltz og Albert Gruber var det vist (men det er vist snart ti år siden, så hvis hukommelsen svigter, så beklager jeg) -- og denne blev så bedt om at sende en ansøgning, på vegne af holdet, om at et hold skulle køre et løb. Det kunne så være en længere, imponerende tekst eller endda noget så kort som: "Rytter X har tidligere vist stor styrke i dette løb, og i år satser vi 100% på ham. Jeg ved, at seerne vil se så åben en klassementskamp som muligt, og kommer Rytter XX med lover jeg kamp til stregen for de øvrige favoritter." Så var der så en som vurderede de ansøgninger, og så fik man så enten wildcard eller ej.

Jeg kan ikke udtale mig om hvordan Crewet ville gøre det i dag for jeg aner det ikke, men det er sådan jeg lige husker det. Jeg kunne forestille mig, at du ville have svært ved at få wildcard til Paris-Roubaix qua den ryttertype din rytter har og din rytters resultater, men man ville nok godt kunne lave et argument for at du bør være med i visse etapeløb. Smile Og jeg antager at hvis LuxAir rejser sig fra graven, så ville det nok fyldes op med bot-ryttere, da der nok ikke ender med at være så mange aktive uden kontrakt. Jeg håber det svar hjalp.
i.imgur.com/z35k8U5.png
Etapeløbsrytter | 34 år | Specialized Pro Cycling | 2x Tour de France-vinderupload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/Jersey_yellow.svg/20px-Jersey_yellow.svg.png
 
Spring til debat: